علت جوش آوردن خودرو چیست؟

علت جوش آوردن خودرو

 

دلایل متعددی برای جوش آوردن خودرو وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم

1- مایع خنک کننده نامناسب

یکی از اصلی ترین عناصر تاثیر گذار در جوش آوردن خودرو، آب رادیات است. مایعی که برای خنک کردن موتور استفاده می شود باید بدوم عیب باشد.

حجم آب نیز اهمیت دارد و نباید زیاد یا کم باشد.

در صورتی که مایعی که استفاده می کنید استاندارد نیست آن را تعویض کنید.بهتر است که کل آب را تخلیه و مجددا آن را پر کنید

مایع خنک کننده خودرو

مایع خنک کننده خودرو

 

2- نشتی در سیستم

سیستم خنک کننده خودرو از بخش های مختلفی تشکیل شده است و نقاط اتصال آنها با گذر زمان دچار نشتی می شود. این نشتی که گاه مربوط به رادیات می شود و گاهی مربوط به فرسودگی لوله ها است، منجر به کم شدن آب داخل رادیات شده و ماشین جوش می آورد

 

نشتی در سیستم

نشتی در سیستم

 

3- گرفتگی مسیر حرکت آب

وجود ذرات ریز و گرد و غبار در لوله هایی که مسیر حرکت آب هستند به مرور زمان مانع عبور آب می شوند.این توقف در سیستم خنک کننده موتور دمای آب را بالاتر از حد استاندارد می برد و ناگهان ماشین جوش می آورد. در ماشین های مدل پایین گاهی ذرات زنگ زده قطعات و تکه های لوله های فرسوده که در مسیر تلنبار شده اند علت جوش آوردن خودرو هستند.

گرفتگی مسیر حرکت آب

گرفتگی مسیر حرکت آب

 

4-خرابی پمپ آب

یکی از بخش های سیستم خنک کننده خودرو، پمپ آب است. پمپ آب وظیفه به گردش در آوردن آّب رادیات را دارد و این گردش منجر به خنک شدن می شود.هرگونه خرابی یا اختلال در روند فعالیت پمپ آب موجب می شود که آّب به جریان نیفتد و خودرو جوش بیاورد. پمپ آب با گذر زمان نشتی پیدا می کند یا پروانه های آب خراب می شوند و گیر می کنند.

خرابی پمپ آب

 

5-فن رادیاتور

مهمترین بخش رادیاتور فن آن است. این فن با پره های بزرگ می چرخد و آب داخل رادیاتور را خنک می کند. اگر به هر دلیلی این فن از حرکت باز ایستاد، دمای آب و خودرو بالا می رود و خیلی زود جوش می آورد. پیدا کردن مشکل فن رادیاتور کار آسانی نیست و اغلب به دلیل سیم کشی و اتصالات برقی آن است.

فن رادیاتور

فن رادیاتور

 

6- ترموستات خراب

دمای خودرو و میزان خنک کننده ای که مخصوص موتور است توسط ترموستات تنظیم می شود. ترموستات با اندازه گیری دمای موتور این تنظیمات را انجام می دهد و در صورت خرابی، این تنظیمات به سرعت به هم می خوردند. میزان خنک کننده ای که استفاده می شود به اندازه کافی نخواهد بود و خودرو بسیار داغ می شود. ترموستات قدیمی و معیوب می تواند علت جوش آوردن ماشین باشد.

ترموستات خراب

ترموستات خراب

 

7-تسمه پروانه

تسمه پروانه که وظیفه چرخاندن پروانه را به عهده دارد آسیب پذیر است. گاهی خرابی این تسمه علت جوش آوردن ماشین است. دقت شود که این تسمه به هیچ وجه نباید توسط روغن چرب شود و در صورت مشاهده هر گونه پارگی در تسمه باید اقدام به تعویض آن کرد . شل و سفت بودن نسمه پروانه نیز اهمیت زیادی در نحوه عملکرد آن دارد.

تسمه پروانه

 

تهیه شده در رویال اسپرت

رویال اسپرت

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید